Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Grâul sub zodia evenimentului
Pr Gabriel Toma: 16-06-2016 08:55:48 in Sufletul acestei câmpii... „În Bărăgan grâul a atins înălțimea de 70 cm și a dat în spic. Specialiștii apreciază faptul ca un eveniment deosebit”.  ziarele, 17 mai 1972
   
  Se vorbește despre grâu ca despre o expediție selenară. Se precizează înălțimea grâului cum li se comunică părinților înălțimea copiilor lor.
  Eu simt o febră pe Bărăgan și înțeleg ce înseamnă pentru noi faptul că grâul a dat în spic. Eu simt dulceața bobului de grâu urcând asupra orașului.
  Felul despre cum se vorbește despre grâu este dovada nevoii noastre de el și a grijii pe care i-o ducem, de la nașterea lui tainică și până la pâine.
  Se vorbește despre grâul de pe câmp ca despre un copil care trebuie să vină acasă din maternitatea unde s-a născut. (Adrian Păunescu, Lumea ca lume)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator