Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Alexandru Anghel, simbolistul excentric- „Visule”
Pr Gabriel Toma: 31-01-2016 10:39:02 in Sufletul acestei câmpii...
Spune-mă visului să mă vândă, 
aprinde-mi lumânarea şi strânge-mă,
lasă-mă să-ţi fiu doar tăcere 
şi-aduţi aminte de ploile prin care fugeam. 

Rona, de ce nu te pot uita? 
Mi-ai provocat ură şi iubire şi m-ai rupt; 
pot oare să mor acum, înainte de sfârşit? 
Doar alungă-mă, fii rece ca până acum.
 
Tu, piramidă a Lumii, primeşte-mă în vârf 
şi lasă-mă să-mi privesc de-acolo glasul, 
compasul în picior să-l înfig de dor. 
Doar aşa mai scap de rana din suflet.
  Născut în 1995, având ambii bunici materni originari din Plevna, Alexandru Anghel a reușit să ofere un refresh literaturii românești. A început să scrie proză scurtă și poezii la numai 14 ani, iar până în prezent a reușit să adauge la colecția sa peste 600 de titluri, inclusiv texte pentru muzică pop. Cel mai des abordează ca temă iubirea și natura, singurătatea și extravaganța, sufletul și întunericul, lumina și moartea, Alex fiind un simbolist excentric. Absolvent al Scolii Populare de Artă, în prezent studiaza Geografia la Universitatea din Bucuresti.
Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator