Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa
Administrator: 05-09-2017 05:26:46 in Resurse


Principala convingere a autorului, care străbate cartea de faţă, este aceea că Ortodoxia nu aduce un „sistem“ de comportare morală, ci asigură un tratament vindecător care tămăduieşte cel mai profund aspect al personalităţii omeneşti.
Mitropolitul Hierotheos Vlachos susţine că prin afirmaţia sa nu spune nimic nou, ci doar pune în lumină o învăţătură fundamentală a Părinţilor Bisericii: sufletul omului suferă de o boală care îi perturbă legătura cu Dumnezeu şi cu aproapele, ba chiar şi cu lumea. Biserica este un spital care îi primeşte pe toti oamenii si le tămăduieşte bolile duhovniceşti. Tămăduirea sufletului este „capătul“ căii ortodoxe şi poate fi atinsă doar prin mestesugul ortodox de vindecare, adică nevointa, aşa cum e înfăţişată in predania trezvitoare a Bisericii.

EDITURA:SOPHIA
APARIȚIE:2007
PAGINI:190

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator