Manuale noi de Religie pentru clasele primare
Administrator: 21-09-2016 08:16:45 in Misiune

La începutul fiecărui an școlar Mântuitorul Iisus Hristos ne dezvăluie prin Parabola Semănătorului că în sămânța pe care o seamănă și în pământul în care se seamănă există o putere: „pământul rodește de la sine: mai întâi pai, apoi spic, apoi grâu deplin în spic” (Marcu 4, 26-28). La fel există o putere în adâncurile sufletului omului care se luminează și crește prin sămânța cuvântului lui Dumnezeu. Dascălii din școli sunt chemați să modeleze, să cultive sufletul elevului, pentru a crește intelectual și spiritual. În ajutorul dascălilor, manualul școlar, ca auxiliarul educațional cel mai la îndemâna elevului, vine ca un sprijin al activității de predare-învățare, fiind alcătuit de persoane competente, cu aprobarea Ministerului Învățământului și al Patriarhiei Române. Școala Primară din Plevna a primit manuale noi de Religie pentru clasele I, a II-a şi a III-a.

Pentru clasa I se mai folosește manualul editat de Patriarhia Română și distribuit în mod gratuit elevilor, prin parohii.