Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pecetea crucii în Taina Sfântului Maslu
Administrator: 27-07-2016 11:11:17 in Misiune

  Miercuri, 27 iulie 2016, pomenirea Sfântului Mare Mucenic Pantelimon s-a cinstit prin slujba utreniei, a acatistului şi a Sfântului Maslu. Învățătura duhovnicească a zilei priveşte lucrarea puterii crucii în opera duhovnicească de tămăduird psihosomatică.

"Cel ce sfințeşti de sus în chip tainic sufletele şi trupurile noastre, prin semnul dumnezeiesc al peceții Tale, Hristoase, cu mila Ta tămăduieşte pe toți." Semnul crucii făcut cu untdelemn de măsline sfințit de preoții slujitori se întipărește ca o pecete nu numai pe exteriorul mădularslor ce se ung, ci și în interiorul lor, dând omului un chip unitar, duhovnicesc. Astfel, cuvântul „pecete” are pe lângă sensul de întărire și pe acela de întipărire. De altfel aceste două înțelesuri stau în legătură. Duhul întărește întrucât se întipărește și accentuează în om un chip personal caracteristic, care este în același timp un chip duhovnicesc în care poate lucra tămăduirea bolilor celor ascunse.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator