Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cu ce cununi vom încununa pe Petru şi pe Pavel?
Administrator: 28-06-2016 11:22:25 in Misiune

  “Cu ce cununi de laude vom încununa pe Petru şi pe Pavel, pe cei despărţiţi cu trupurile şi împreunaţi cu duhul, pe mai marii propovăduitorilor de Dumnezeu ?

  Cu ce frumuseţi de cântări vom lăuda pe Petru şi pe Pavel, pe cei ce sunt aripile cunoştinţei de Dumnezeu, care au zburat pe la margini şi la cer s-au înălţat, mâinile Evangheliei harului, picioarele propovăduirii adevărului, râurile înţelepciunii, cornurile Crucii, prin care sprânceana demonilor Hristos o a surpat, Cel care are multă milă.” (Antologhion)

  La Sfinţii Apostoli totul este dătător de învăţătură: pilda vieţii lor, ostenelile în propovăduirea Evangheliei şi mai ales scrierile lor de Dumnezeu insuflate, cu care şi suntem îmbiaţi în fiecare zi prin cele ce se citesc în biserică. Iată de ce, ca stâlpi ai Bisericii, Marii Apostoli, străjuiesc și susțin, la fiecare biserică ortodoxă, intrarea în casa Domnului, ca indicând, în văzul tuturor, că în acea biserică se propovăduieşte aceeaşi Evanghelie pe care şi ei au propovăduit-o iar Biserica este aceeaşi cu a lor, zidită pe piatra cea tare şi din capul unghiului, care este Hristos.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator