Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Înjumătățirea Praznicului Învierii
Pr Gabriel Toma: 26-05-2016 11:46:49 in Misiune
 „Când a sosit înjumătățirea Praznicului (Paștilor) suitu-S-a Hristos la templu și a învățat pe iudeii cei neascultători, zicând: cel însetat să vină la Mine, și să bea apă de viață veșnică, și nu va mai înseta în veac. cel ce crede în Mine, râuri vor curge din pântecele lui și va avea lumina vieții”

 Miercuri, 25 mai 2016, în biserica parohială, la Înjumătățirea Praznicului Învierii Domnului, s-a săvârșit slujba Acatistului Sfintelor Paști. În continuare, sinconizându-ne ritmului baptismal al perioadei pascale (în duminica trecută, a 4-a de după Paști, s-a citit textul evanghelic al vindecării trupești petrecută lângă o scăldătoare, iar în duminica viitoare, a 5-a după Paști, se va citi pericopa privind vindecarea sufletească săvârșită lângă o fântână) s-a oficiat sfințirea apei, materia cultică fiind adusă tocmai de la râul Iordan, de o fiică a satului, pelerină în Țara Sfântă.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator