Daruri și binecuvântări din hagialâc
Pr Gabriel Toma: 23-05-2016 10:58:32 in Misiune
 O fiică a satului întoarsă din hagialâc (pelerinaj în Țara Sfântă, la Ierusalim) a răspândit aroma pământului pe unde a pășit Domnul Iisus și a aerului respirat de El, și în biserica parohială, oferind lăcașului de cult și credincioșilor daruri de binecuvântare: lumânare pascală de la biserica Învierii, tămâie, iconițe, icoana Sfintei Mahrame, untdelemn parfumat. După sfârșitul Sfintei Liturghii duminicale, 22 mai 2016, aceste daruri au fost prezentate credincioșilor, rostindu-se o pareneză privind rostul și urmările pelerinajului.

Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
  Dacă lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!