Femeia martor, zdruncinarea „tradiției” oamenilor
Pr Gabriel Toma: 22-05-2016 07:08:14 in Misiune
 Duminica a treia de după Paști, 15 mai 2016, încununează viziunea nouă, creștină, eliberatoare a femeii din statutul de inferioritate familială- socială- juridică în care societatea antică orientală o plasase. Acest nou statut al femeii se dezvăluie nu doar sub aspectul faptului că femeile află primele despre Învierea Domnului, că ele devin împreună vorbitoare cu El ci mai ales pentru faptul că ele devin martore în fața apostolilor că „l-au văzut pe Domnul și acestea le-a spus lor”.  De aceea, pe bună dreptate, sărbătoarea de astăzi poate fi numită „Ziua femeii creștine”, ca apreciere a credincioșiei, sensibilității și dedicației cu care partea femeiască participă la credința în Domnul Înviat.