Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Procesiunea de Florii, Osana!- însoțim și noi pe Domnul
Pr Gabriel Toma: 05-05-2016 08:34:04 in Misiune
  Și în sâmbăta Floriilor din anul 2016, la ceasul luminii line, credincioșii din parohie (copii, tineri, aduți) au participat-purtând în mâini ramuri și stâlpări- la tradiționala procesiune dintre troița de răspântie și biserica parohială. Rânduiala de rugăciune săvârșită la punctele extreme de pe traseu a constat în lectura fracționată a Acatistului Intrării Domnului în Ierusalim, precum și citiri din textele scripturistice profetice și evanghelice ale evenimentului venirii Domnului spre patima de bunăvoie. 
  Ajungând în biserica parohială, fiecare credincios a depus, la icoana împărătească a Domnului Iisus, ramurile de salcie purtate în mâini, spre a fi binecuvântate și împărțite tuturor celor ce a doua zi, la Florii, vor veni la biserică.

  Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
  Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm în dragostea Domnului!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator