Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Imnul Acatist al Maicii Domnului citit în Valea Rusului
Pr Gabriel Toma: 17-04-2016 05:24:15 in Misiune
   De peste un mileniu și jumătate, Imnul Acatist al Maicii Domnului se află în centrul venerației Bisericii Ortodoxe față de Maica după trup a Cuvântului Întrupat.
  „Recitat în primele patru vineri ale Postului Mare, folosit pentru ceremonii de mulțumire publică, el ocupă până azi un loc privilegiat și în evlavia personală a credincioșilor.
  Stima față de conținutul său teologic a făcut să merite a avea chiar o sărbătoare liturgică proprie în a cincea sâmbătă a Postului.”( Ermanno M. Toniolo, Acatistul Maicii Domnului explicat).
  Altoiți în practica și învățătura Sfântei Tradiții, în timpul deniei de vineri, 15 aprilie 2016, enoriașii din Valea Rusului au intonat și ei, precum înaintașii în credință, refrenul antinomic „Bucură-te Mireasă, pururea fecioară!”, nădăjduind în mijlocirea Maicii Domnului, așa de clar exprimată la finalul imnului: 
Cruță Dumnezeule, moștenirea Ta, trecându-ne cu vederea acum toate păcatele noastre, spre aceasta având-o înduplecându-te pe Cea care Te-a purtat în pântec fără sămânță, când ai voit pentru mare mila Ta, Hristoase, să iei chipul nostru cel străin”. 
 
 
 Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna. 
  Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru.
 Vă imbratișăm! 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator