Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Nimeni care pune mâna pe plug şi se uită îndărăt nu este potrivit pentru împărăţia lui Dumnezeu.
Pr Gabriel Toma: 06-04-2016 11:01:16 in Misiune
  În miercuri din săptămâna a IV-a a Postului, 6 aprilie 2016, Sfânta Biserică a orânduit a se face, cu celebrare liturgică, popas duhovnicesc de înjumătățire a Postului. Privind în urmă, la modul în care am încercat să ne conformăm disciplinei postului, cerem mult ajutor de Sus, cu ochii spre Hristos, pentru ca a doua etapă de exerciții ascetice să fie în conformitate cu Tradiția vie a Bisericii, astfel ca ajungând la Paști, postul să ne fi fost folositor spre dobândireaadevăratelor virtuți: pocăință, rugăciune, milostenie. 
 La Sfânta Liturghie, stihira glasului a evidențiat poetic acest moment de autoanaliză, spunând fiecăruia: 

„Postul, pricinuitorul bunătăților, și-a adus acum înjumătățirea sa, arătându-se bineplăcut prin zilele ce au trecut, și spre cele ce urmează punând înainte folosința; căci îndemnarea spre lucruri bune face mai mult bine. Pentru aceasta făcând spre plăcere lui Hristos, dătătorul tuturor bunătăților, strigăm: Cel ce ai postit pentru noi și ai răbdat Crucea, învrednicește-ne fără osândă, să ne împărtășim cu dumnezeieștile Tale paști, viețuind în pace și cu vrednicie slăvindu-Te pe Tine, împreună cu Tatăl și cu Duhul”.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator