Să se îndrepteze rugăciunea mea, ca tămâia înaintea Ta
Pr Gabriel Toma: 30-03-2016 10:50:51 in Misiune
 Miercuri, 30 martie 2016, la pomenirea Sfântului Ioan Scărarul, s-a oficiat, cu prezența rugătoare a credincioșilor, Liturghia Sfântului Grigorie Dialogul, specifică Postului Mare.
 În cuvântul de învățătura s-a folosit lucrarea celebră „Scara paradisului” a sfântului venerat în această zi, identificându-se reperele de virtute, lesne de dus la îndeplinire și de cei ce trăiesc viață de familie.

„Am auzit pe unii care petrec în lume cu nepăsare, zicând către mine: ’’Cum putem noi, care vieţuim în lume să ne mântuim’’? Acestora le-am răspuns: ’’Toate lucrurile bune pe care le puteţi face, faceţi-le: nu defăimaţi pe nimeni, nu furaţi de la nimeni, nu minţiţi faţă de nimeni, nu vă înălţaţi faţă de nimeni, nu urâţi pe nimeni, nu vă despărţiţi de adunările de la slujbele din biserică, pătimiţi împreună cu cei lipsiţi, nu pricinuiţi nimănui sminteală, de ce este al altuia să nu vă apropiaţi. De veţi face aşa, nu veţi fi departe de Împărăţia Cerurilor’’.