Liturghia Sfântului Grigorie în miercurea săptămânii a doua din Post
Pr Gabriel Toma: 23-03-2016 10:23:18 in Misiune
  În a doua săptămâna a Sfântului și Marelui Post, miercuri, 23 martie 2016, s-a celebrat, în biserica parohială, Sfânta Liturghie specifică perioadei de post prepascal, rânduială liturgică în care Darurile Euharistice au fost consacrate în duminica anterioară.
 Liturghia Darurilor este o slujbă specifică Postului Mare putându-se săvârsi în zilele de peste săptămână (de luni până vineri) cu exceptia zilelor aliturgice, a sărbătorii Buneivestiri şi a Joii şi Sâmbetei Mari.
 Aparitia şi dezvoltarea acestei slujbe a avut loc în contextul interzicerii de către Biserică a săvârsirii Liturghiei propriu-zise în zilele de rând din Postul Mare. Această interdictie vine să exprime incompatibilitatea dintre atmosfera de tristete, de absentă a Mirelui, specifică zilelor de rând din Postul Mare şi caracterul festiv şi luminos al Sfintei Liturghii, ca sărbătoare a venirii Mirelui Hristos în mijlocul Bisericii Sale.