Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te Fotie, cel ce ai întărit dogma Sfintei Treimi
Pr Gabriel Toma: 06-02-2016 10:16:38 in Misiune
  Ca un nou apostol, de Dumnezeu fiind trimis la propovăduire, degrabă ai smuls din rădăcină spinii relei credințe, și arând ogorul inimilor cel înțelenit al credincioșilor, ai semănat dumnezeiasca sămânță care în inimile noastre a răsărit, pentru care te binecuvântăm zicând:
Bucură-te, binecuvântatule de Dumnezeu; 
Bucură-te, nou apostol al întregii lumi;
Bucură-te, cel ce pe Duhul Sfânt drept L-ai mărturisit; 
Bucură-te, cel ce purcederea Duhului ai mărturisit-o numai din Tatăl a fi; 
Bucură-te, cel ce ai întărit dogma Sfintei Treimi; 
Bucură-te, veselia credincioșilor; 
Bucură-te, semănătorul seminței celei bune; 
Bucură-te, că au rodit ostenelile tale; 
Bucură-te, că până la noi a ajuns sămânța cuvintelor tale; 
Bucură-te, alesule nevoitor și mărturisitor Fotie!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator