Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, Ecaterina, mare muceniță a lui Hristos!
Pr Gabriel Toma: 25-11-2015 09:28:32 in Misiune
   Toată suflarea dreptcredincioșilor se veselește astăzi de prăznuirea ta, Muceniță, că din neamul păgânesc și dintre închinătorii de idoli cea mai învățată și înțeleaptă fecioară a venit la Biserica lui Hristos, suferind durerile roții și alte nespuse chinuri de la poporul cel păgânesc, pentru dragostea Mantuitorului lumii

   
  Urmând orânduielilor bisericești, legate de pomenirea Sfintei Mari Mucenițe Ecaterina, rugăciunea credincioșilor a fost orientată către sporirea în dreapta credință, urmând pilda sfintei, care „a rămas neclintită în hotărârile credinței, mărturisind că unul este Dumnezeu Tatal și Fiul și Sfântul Duh, Treimea una și nedespărțită, și se inchină Ei.” (Acatist)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator