Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Intrarea Maicii Domnului în biserică, eveniment pregătitor pentru venirea în lume a Domnului
Pr Gabriel Toma: 23-11-2015 08:06:30 in Misiune
  Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, în biserica parohială, credincioșii au participat în mod liturgic la „pregătirea tainică a omenității lui Iisus: în templul din Ierusalim, Fecioara este pregătită să devină ea însăși templu- preacurat templu al Mântuitorului- iar mai târziu, Fiul va primi de la ea templul care va fi dărâmat și în trei zile ridicat (In 2, 19)” (Egon Sendler, Icoanele bizantine ale Maicii Domnului).
  Ca membri deplini ai templului (Trupului) tainic al Domnului (Sfânta Biserică), cei ce s-au înfrânat prin post, au făcut pocăință și rugăciune, au îndrăznit, cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste, spre cuminecarea cu Trupul și Sângele Domnului.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator