Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Recunoaștem că suntem neputincioși de nu ne vei întări (Acatistul Sfintei Cruci)- Program liturgic și catehetic pentru vârstnici
Pr Gabriel Toma: 20-11-2015 05:33:56 in Misiune

 „O, Răstignitul meu Hristoase, câte ai pătimit pentru noi, câte răni, câte scuipări, câte batjocuri și câtă necinste ai răbdat pentru păcatele noastre, pentru ca să ne dai pildă de adevărată răbdare! De aceea, cum putem noi să fugim de Cruce, văzând pe Hristos că este ridicat pe ea? Cum să ne pară grele chinurile, văzând pe Stăpânul nostru că le iubește și le cere și le socotește Lui de mare cinste? Rușine ne este, cu adevărat, de ne vom întrista de relele ce ne pricinuiesc oamenii sau de ispitele ce ni le aduc diavolii, trupul și gândurile noastre cele rele, sau pentru sărăcia și bolile ce ne vin din voia lui Dumnezeu pentru păcatele noastre, deoarece acestea toate le trimite pentru ca să ne apropie mai mult de El.”

 Această rugăciune, de încununare a tainelor duhovnicești ale Acatistului Sfintei Cruci, rostit miercuri, 18 noiembrie 2015, ca o teodicee, repune în rânduială cugetele și înțelesurile spirituale ale crucii fiecărui om. Gândul credincioșilor prezenți în biserică s-a concentrat asupra virtuții de a socoti ca bune orice încercări, căci „fără luptă, nu-i cunună” .

  Cateheza ce a urmat rugăciunii, a căutat să aducă o lumină mai strălucitoare asupra corectului sens al postului și postirii, evidențiind postul ca fiind dincolo de o rânduială „obiectivă”, o foarte „subiectivă” reactie duhovnicească a celui care isi vine in fire si se pocaieste de faptele lui rele, asteptand mila lui Dumnezeu.

 Exemplele biblice  și comportamentale invocate în cateheză conduc spre conchiderea că „atunci când postim, dacă nu simțim greutate în a mânca,îinseamnă că nu ne-am văzut încă păcatele și nu strigăm cu pocăință adevarată către Dumnezeu” (http://www.crestinortodox.ro/post/foamea-vremea-postului): 

  1.  cei din cetatea Ninive, când și-au înțeles păcatele, ca manifestare a pocăinței, nu au mai mâncat și nu au mai băut nimic, vreme de câteva zile. Ei au lăsat fără mâncare până și animalele lor (Iona 3, 7); 
  2. la rândul său, după ce L-a cunoscut pe Dumnezeu și a înțeles rătăcirea în care se afla până atunci, Sfântul Apostol Pavel nu a mai mâncat și nu a mai băut nimic vreme de trei zile (Fapte 9, 9);
  3. când este apăsat de griji sau este foarte supărat, omul nu are poftă de mâncare, iar dacă mănâncă, o face cu mare greutate. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator