Pomenirea de peste an a mutării Sfântului Ioan Gură de Aur în împărăția cerurilor
Pr Gabriel Toma: 13-11-2015 04:31:12 in Misiune
  Vineri, 13 noiembrie 2015, în biserica parohială s-a săvârșit Acatistul Sfântului Ioan Gură de Aur.
   Rămân în memoria vie a Bisericii, ca o chintesență a vocației sale, atât de multe binecuvântări, înlănțuite așa de frumos de către imnograf:
Pe luminătorul a toată lumea, pe stâlpul și întărirea Bisericii, pe povățuitorul pocăinței, pe doctorul și tămăduitorul bolnavilor, pe apărătorul și părtinitorul celor necăjiți, pe Ioan, trâmbița cea de aur sunătoare, gura cea de miere izvorâtoare, pe dascălul și învățătorul nostru, veniti binecredincioșilor să-l lăudam. Să aprindem făcliile dragostei celei luminătoare și către dânsul să cădem, aducându-i această cântare: Bucura-te, Ioane Gură de Aur, prea-luminate învățătorule a toata lumea!