De psalmodiae bono
Pr Gabriel Toma: 28-10-2015 05:25:20 in Misiune
  "Când se citește, să se facă liniște ca toți să audă la fel ceea ce citește lectorul, iar nu unii rugându-se cu voce tare, să facă zgomot. Dacă sosești mai târziu, în timp ce se citește, adoră numai pe Domnul, închină-te și ascultă cu atenție. E timp pentru rugăciune când ne rugăm cu toții, dar e și timp oricând vrei și de câte ori vrei să te rogi în particular, ca să nu pierzi citirea din cauza rugăciunii, fiindcă nu întotdeauna poți avea la îndemână aceasta, pe când rugăciunea stă la îndemâna oricui. Să nu socotești că se naște un folos mic din ascultarea citirii sfinte. Într-adevăr, rugăciunea aceasta este mai roditoare, pentru cel ce ascultă deoarece mintea fiind hrănită cu o lectură recentă merge pe firul lucrurilor pe care le-a auzit de curând"

Aceste cuvinte ale Sfântului Niceta de Remesiana se potrivesc foarte bine climatului  duhovnicesc din biserica parohială, în care toți cei ce doresc să participe la citire și cântare sunt încurajați să slujească Domnului.