Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Biserica este „laboratorul” facultății de teologie
Pr Gabriel Toma: 27-10-2015 06:34:25 in Misiune
   Duminică, 25 octombrie 2015, la Sfânta Liturghie a participat și studentul teolog originar din parohie. S-a implicat în slujire cu mult aplomb, dovedind că pregătirea de specialitate (cântare bisericească și rânduiala cultului divin public) dobândită la Liceul Teologic din Slobozia este vie și lucrătoare. 
   Aflat în etapa desăvârșirii studiilor teologice a aflat, fără îndoială, de celebrul aforism patristic „cel ce se roagă doar când se roagă, acela nu se roagă” sau de sfatul Sfinților Trei Mari Dascăli și Ierarhi „dacă ești teolog te rogi. Dacă te rogi ești teolog”.
    Ne bucurăm de hotărârea lui de a călca pe urmele sfinților.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator