Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfânta Parascheva- exercițiu de ancorare în Tradiție
Pr Gabriel Toma: 14-10-2015 06:16:51 in Misiune

Biserica a rânduit diferite forme de cinstire a Sfintilor, cum sunt:

a) Păstrarea rămășițelor pământești ale martirilor;

b) Consemnarea vieții lor în acte martirice care se citeau la slujbele divine și instituirea de sărbători la ziua morții lor martirice, una din cele mai importante forme de manifestare a cultului public al Sfinților. În aceste sărbători, care erau ținute de către toți creștinii, la Sfânta Liturghie se făcea pomenirea martirului respectiv, citindu-i-se viața și pătimirea spre întărirea credincioșilor adunați; 

c) Pelerinaje și construirea de biserici cu numele sfinților, ridicate pe mormintele lor, de unde a rămas până astăzi obiceiul de a se așeza părticele din moaște de sfinți la piciorul Sfintei Mese și în antimise (can.7 al Sinodului VII ecumenic). Uneori zilele sfințirii bisericilor deveneau ele însele sărbători; alteori se închinau Sfinților și biserici mai vechi; 

d) Cultul sfintelor moaște, mai ales începand cu a doua jumătate a sec. IV. Zilele aflării, dezgropării, strămutării sau așezării într-un anumit loc a sfintelor moaște, au devenit cu timpul sărbători pe lângă cele ale datei morții Sfinților; 

e) Invocarea Sfinților în rugăciuni și la Sfânta Liturghie, mai ales din sec. IV înainte, la care s-au adăugat mai târziu slujbe speciale pentru lauda și invocarea lor, cum sunt Acatistele și Paraclisele de rugăciune; 

f) Alcătuirea, la zilele pomenirii sfinților, de panegirice sau cuvântări solemne, cunoscute încă din sec. IV; 

g) Zugrăvirea chipurilor și faptelor Sfinților în icoane și în pictura murală a bisericilor, obicei păstrat până astăzi în iconografia ortodoxa, 

h) Adoptarea numelor lor ca nume de botez. 
Mai multe informații aici.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator