Vecernie și Litie în cinstea Sfintei Parascheva
Pr Gabriel Toma: 13-10-2015 07:04:53 in Misiune
   „Cu multă postire trupul subțiindu-ți, ți-ai ridicat mintea către Dumnezeu și viață netrupească în trup ai viețuit, pururea po­me­nită Parascheva, lepădând materialnica tul­bu­ra­re, pentru aceasta acum te veselești cu ce­tele îngerești.

În ajunul pomenirii Sfintei Cuvioase Maici Parascheva, 13 octombrie 2015, în biserica parohială, rugăciunea publică de a lăuda pe Dumnezeu pentru sfinții Săi, a urmat cadrul îndătinat, respectiv, slujba luminii line (vecernia) și rugăciunea de mijlocire pentru toți și mulțumire pentru bunătățile pământului.
   Învățămintele despre viața maicii noastre Parascheva, sintetizate în imnele liturgice, sunt pentru orice creștin imbold de sforțare duhovnicească și de pătrunsă rugăciune  pentru înaintare pe calea virtuților.

„La tine, prea frumoasă fecioară Pa­ras­che­va, aduc rugăciunile mele, pe a­cestea ascultă-le și le du înaintea Ziditorului, căci toată în­drăz­neala de la mine s-a depărtat, cunoscând rău­tatea necuvi­oaselor mele fapte și a cum­pli­telor cugete și cuvinte, cu care milele Ace­stuia spre mânie le-am întărâtat și acum tre­buindu-mi tare ajutorul Lui, a-l cere nu în­drăz­nesc, ci tu Prea Cuvioasă fii mijlocitoare.”