Formare profesională continuă
Pr Gabriel Toma: 13-10-2015 06:34:10 in Misiune
  Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, preotul paroh al Parohiei Plevna a participat luni, 12 octombrie 2015, l colocviul pentru obţinerea gradului I clerical, desfășurat la Centrul Naţional de Formare Continuă Dumitru Stăniloae.
   Metodologia obținerii gradelor profesionale prevede că gradul I clerical se obţine, la cerere, după cel puţin 4 ani de la promovarea examenului pentru gradul II.

Colocviul de admitere se susţine pe baza programei orientative aprobate, în faţa unei comisii prezidate de chiriarhul locului sau de delegatul său şi care este alcătuită din cadre didactice universitare (profesor sau conferenţiar) şi 1 – 2 consilieri administrativi de la centrul eparhial, cu gradul I sau doctori în teologie. Rezultatul colocviului de admitere se consemnează prin calificativele Admis sau Respins.

Pentru gradul I clerical, se efectuează de către personal abilitat o inspecţie specială la parohia în care activează candidatul, în primul trimestru al anului.

Lucrarea de grad se depune la centrul de perfecţionare până la 30 iunie 2016. Temele recomandate sunt: Pastoraţia în contextul lumii actuale, teme istorice (monografii), precum şi alte teme de interes pentru pastoraţie.