Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Universul meseriilor tradiționale țărănești (IV): butnarul satului (și al comunelor învecinate)
Pr Gabriel Toma: 29-09-2015 05:48:06 in Misiune
  În lipsa ucenicilor, meșterul enunță regula celor „șase compași” ce pot înconjura, în mod precis, cercul oricărui vas croit din doage. Lăsând minții ascultătorului, bucuria să identifice relația (aflată cândva, prin clasa a VI-a gimnazială) dintre deschiderea necesară a compasului și taina hexagonului înscris.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator