„Nu te rușina de cruce! Ea este cinstea noastră! Ea este taina noastră!” (Sf Ioan Gură de Aur)
Pr Gabriel Toma: 15-09-2015 06:16:58 in Misiune
   Înălțarea Sfintei Cruci, ne îndeamnă la conștientizarea tainei lui Dumnezeu asupra lucrărilor Sale minunate. Venerând Sfânta Cruce, credincioșii au înțeles îndeaproape taina ei materială și spirituală, de care Domnul Iisus s-a folosit pentru mântuirea noastră, căci Hristos îndoită cruce a purtat. Una în suflet: suferința, răbdarea, usturimea, durerea, rușinea, scuipările, mâhnirile și întristarea; și toate câte le ducea în suflet formau crucea cea spirituală, iar a doua cruce, cea de lemn, a purtat-o pe umerii Săi și S-a răstignit de bunăvoie pe ea, pentru mântuirea lumii. Așa cum, în sens tipic, „toiagul lui Moise avea două aspecte (ieșirea 7, 9). Dușmanilor se prezenta ca un șarpe, care mușcă și ucide, pe când israeliților, ca un toiag (asemeni acelora) pe care se sprijineau. Tot așa și lemnul cel adevărat al crucii, care este Hristos, este moarte pentru dușmani, pentru duhurile răutății, dar pentru sufletele noastre este un baston, un sprijin puternic și viața, în care ele își află odihnă.”(Sf Macarie cel Mare, Cele douăzeci și cinci de omilii duhovnicești)