Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Începutul anului școlar: vizită a preotului la școală și a școlarilor la biserică
Pr Gabriel Toma: 15-09-2015 04:39:19 in Misiune
   Luni,14 septembrie 2015, Înălțarea Sfintei Cruci dar și Începutul Anului Școlar. Copiii, întorși din vacanță ca elevi, au participat la deschiderea festivă a cursurilor, preotul rostind o rugăciune de binecuvântare a noului început al activității didactice în cadrul triadei dacăli-copii-părinți.
    La sfârșitul scurtei festivități, învățătorii, părinții și copiii au fost invitați ca după încheierea activităților din școală să participe, în biserică, la Sfânta Liturghie.
     Răspunzând acestei invitații, la finalul slujbei, în mijlocul naosului, micii școlari au fost binecuvântați, rugându-ne pentru ei lui Dumnezeu, după rânduiala statornicită:

  • Pentru ca să trimită asupra şcolarilor acestora duhul înţelepciunii şi al înţelegerii şi să le deschidă mintea şi cugetul şi să le lumineze inima lor spre primirea învăţăturilor celor bune, Domnului să ne rugăm.
  • Pentru ca să sădească în inima lor începutul înţelepciunii, frica Sa cea dumnezeiască, şi prin ea să izgonească din inimile lor uşurătăţile tinereţii, şi să lumineze mintea lor ca să se abată de la rău şi să facă binele, Domnului să ne rugăm.
  • Pentru ca să deschidă mintea lor spre a pricepe şi a ţine minte toate învăţăturile cele bune şi folositoare, Domnului să ne rugăm.
  • Pentru ca să le dea lor înţelepciunea care şade la tronul Lui, şi să o sădească în inimile lor ca să‑i înveţe ce este bineplăcut înaintea Lui, Domnului să ne rugăm.
  • Pentru ca să sporească ei cu înţelepciunea şi cu vârsta spre slava lui Dumnezeu, Domnului să ne rugăm.
  • Pentru ca, prin înţelepciune, viaţă bună şi dreaptă credinţă, să fie ei bucurie şi mângâiere părinţilor lor şi întărire Bisericii noastre Ortodoxe, Domnului să ne rugăm.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator