Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ce te vom numi Proorocule: înger, apostol sau mucenic?
Pr Gabriel Toma: 29-08-2015 02:02:34 in Misiune

   Sâmbătă, 29 august 2015, pomenirea Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul. Credincioșii au meditat la virtuțile Sfântului Ioan, exprimate în imnul liturgic:
„Ce te vom numi Proorocule: înger, apostol sau mucenic? 
Înger, că ai viețuit ca fiind fără de trup; 
apostol, că ai învățat pe păgâni; 
și mucenic, că ți s-a tăiat capul pentru Hristos?
 Pe acela roagă- L să mântuiască sufletele noastre.”

   În această zi credincioșii postesc pentru a nu se asemăna cu Irod, care din cauza ospățului fără măsura l-a ucis pe Ioan Botezătorul, iar pe de alta parte, să cinstească pe sfântul și marele postitor, pecetea celor două testamente.
Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator