Vizite pastorale în Postul Adormirii Maicii Domnului, 2015
Pr Gabriel Toma: 13-08-2015 02:18:10 in Misiune

Cazul Sfintei Ana, văduva nelipsită din Casa Domnului, a cărei evlavie este descrisă de Evanghelistul Luca, Ana proorociţa, fiica lui Fanuel, din seminţia lui Aşer, ajunsă la adânci bătrâneţe şi care trăise cu bărbatul ei şapte ani de la fecioria sa. Și ea era văduvă, în vârstă de optzeci şi patru de ani, şi nu se depărta de templu, slujind noaptea şi ziua în post şi în rugăciuni.” (Luca 2, 36- 37) precum și cuvintele psalmistului: „Anii noştri s-au socotit ca pânza unui păianjen; zilele anilor noştri sunt şaptezeci de ani; Iar de vor fi în putere optzeci de ani şi ce este mai mult decât aceştia osteneală şi durere” (Ps 89, 10- 11) confirmă realitatea că în pofida evlaviei și a sufletului osârduitor spre cele sfinte, trupul, de la o vârstă, devine mai neputincios, mai slab. În aceste condiții, de neputință trupească fiind unii dintre enoriași, în preajma sărbătorilor și a praznicelor, și întotdeauna la sfârșitul posturilor, ei sunt cercetați de preot pentru a se menține unitatea de credință, de rugăciune și de euharistie a tuturor credincioșilor din parohie. În funcție de situațiile punctuale întâlnite, asupra celor bolnavi se citesc rugăciuni pentru diferite trebuințe, se dau sfaturi duhovnicești- pentru asumarea conștientă a valorii salvifice a suferinței, se primesc mărturisiri și se administrează sfânta Împărtășanie. De multe ori, cei neputincioși sunt înconjurați de familie, ca manifestare rodnică a dragostei și credinței.