...Să vă pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăția Sa
Pr Gabriel Toma: 09-08-2015 06:39:59 in Misiune

„Iisus Hristos vorbește adesea despre înviere pentru a imprima în sufletele ascultătorilor acest adevăr. Căci acela era punctul cel mai important din invățătura Sa, să stabilească și să întărească credința în aceste lucruri: Învierea și viața veșnică. Viața este ceea ce cer oamenii mai mult; nimic nu este mai dulce, nici mai plăcut, ca a nu muri deloc. Trebuie să ne aducem aminte că în Vechiul Testament, El le promitea o viață lungă, însă in Noul Testament ne promite una fără de sfârșit; astfel, comparativ cu mana, care a prelungit viața de pe pământ, Euharistia are scopul și menirea de a ne ține în viață și dincolo de moarte, întrucât această „mâncare și băutură duhovnicească” nu este un aliment trimis de Dumnezeu, ci Însuși Trupul Stapânului”. ( Sf Ioan Gură de Aur)