Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Iisuse, Dumnezeul cel Preaveșnic, bine este nouă să fim totdeauna sub acoperământul harului Tau
Pr Gabriel Toma: 06-08-2015 02:39:00 in Misiune
   „Văzând, Iubitorule de oameni, Doamne, că ucenicii Tăi nu sunt încă luminați și nu pricep că Tu trebuie să mergi la Ierusalim și acolo să pătimești multe și să fii omorât, ai început de atunci să le spui că toate acestea trebuie să le rabzi de bună voie pentru mântuirea noastra. Totuși, ei neputând întelege dacă sunt de la Dumnezeu sau de la om, după șase zile ai luat cu Tine pe Petru, pe Iacob și pe Iuan și i-ai dus pe muntele Taborului, ca să le arăți, înainte de Cruce, Slava Ta Dumnezeiască, ca și în timpul patimilor Tale să-Ți cânte: Aliluia!” (Acatist)

   Lauda dumnezeiască, pentru învrednicirea apostolilor de a vedea lumina necreată, izvorând din firea dumnezeiască, față de care trupul omenesc al Domnului Hristos a devenit transparent „pe cât se putea” pentru ochii pământenilor, a fost adusă și în enoria noastră, biserica parohială fiind pentru cei prezenți la slujbă precum Taborul și Ermonul, adică o „înălțime” binecuvântată de apropiere către lumea cerească.

   Urmându-se rânduiala îndătinată a slujbei, s-a venerat icoana praznicului, s-a citit din Cuvântul Domnului și s-a adus Mulțumire. Având bucuria de a primi la rugăciune doi creștini călători, comunitatea a încercat să îndeplinească dezideratul apostolic: „în cinste unii altora dați-vă întâietete” (Rom 12, 10). Astfel, că oaspeții, au primit loc în strană, au fost încurajați să cânte împreună cu noi, iar la sfârșit au primit în dar Monografia Parohiei Plevna și din prinoasele aduse de credincioși.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator