Activități gospodărești: casa parohială
Pr Gabriel Toma: 05-08-2015 04:04:53 in Misiune
   În pregătirea praznicului Schimbării la Față, marți, 4 august 2015, un grup de voluntari a cercetat „gospodărește” curtea casei parohiale. Aceasta a fost „greblată” în sudoarea frunții: buruienile apărute în urma ultimelor ploi au fost îndepărtate, creșterile anuale ale arbuștilor decorativi au fost ajustate și dirijate conform direcției dorite de dezvoltare, plantele anuale ce au produs sămânăță „după felul lor” și apoi s-au uscat au fost îndepărtate, anumite creșteri inestetice ale pomilor fructiferi au fost reduse și scurtate, drajonările au fost la rându-le îndepărtate. La finalul activității, voluntarii au conștientizat importanța lucrului manual în grădină, aidoma rostului strămoșilor în Grădina originară- „să o lucreze şi s-o păzească.” (Facere 2, 15).