Exercițiu de înfrânare
Pr Gabriel Toma: 04-08-2015 04:35:56 in Misiune

Luna august, în postul Adormirii Maicii Domnului, rânduiala bisericească înscrisă în cărțile de cult specifică faptul că „predanie avem de la Sfinții Părinți, că de la prăznuirea Schimbării la Față (6 august) se mănâncă struguri, care aducându-se la biserică și înainte punându-se, se binecuvintează...
Dacă cineva, dintre frați, va mânca struguri mai înainte de prăznuirea aceasta, acela să primească certarea neascultării și canon de a nu gusta struguri până la Înălțarea Sfintei Cruci ( 14 septembrie), ca unul care a trecut cu vederea predania Sfinților Părinți.”
(MINEIUL pe August).

Acest exercițiu de stăpânire a poftei trupești contribuie, de bună seamă la fortificarea puterilor sufletești conform „algoritmului” creșterii duhovnicești: „răbdarea (naște) încercare, şi încercarea nădejde Iar nădejdea nu ruşinează pentru că iubirea lui Dumnezeu s-a vărsat în inimile noastre, prin Duhul Sfânt, Cel dăruit nouă.” (Romani 5, 4-5)