Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfântul Ilie, mărit prooroc și înaintemergător al celei de a doua veniri a lui Hristos
Administrator: 20-07-2015 05:27:53 in Misiune
   20 iulie, pomenirea suirii la Cer, cu căruța de foc, a Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, este o dată cu dublă semnificație pentru viața creștinilor.
  •   În primul rând, viața de credință este revigorată și acordată la standardul ceresc, Sfântul Ilie fiind propovăduitor al cunoașterii și cinstirii de Dumnezeu,prin care se lucrează darul facerii de minuni (a fost trimis de Domnul în Sarepta Sidonului, la o văduvă săracă, hrănindu-te pe tine însuți și mai ales pe ea hrănind-o în timpul foametei) ca o lucrare filantropică proprie prietenilor lui Dumnezeu (înmulțind făina și uleiul și înviind pe fiul ei);
  • În al doilea rând, în calendarul țărănesc-agricol, sărbătoarea este un reper important pentru aducerea la biserică (de către toți) a roadelor de pârgă a fructelor și legumelor (mere, pepeni, porumb fiert), spre a fi binecuvântate și a fi folosite în alimentație.
   Iar dacă întâlnirea de rugăciune aduce împreună pe fiicele satului, cele din diasporă, ce-și aduc copiii pentru a respira mireasmă de tămâie, a asculta psalmodie, a vedeaarderea lumânării de rugăciune și a se hrăni cu „pâinea vieții” în biserica satului (alături de bunică și străbunică), atunci bucuria cerească este în mijlocul nostru.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator