Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Slujire în biserica filiei Valea Rusului
Administrator: 19-07-2015 07:15:17 in Misiune
   Astăzi, 19 iulie 2015, credincioșii, ce nu au părăsit localitatea Valea Rusului, s-au îndulcit de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în bisericuța cu hramurile Sfântul Dimitrie și Sfinții Împărați Constantin și Elena. 
Luând aminte la vindecarea minunată a orbilor și a muților, descrisă în textul evanghelic al zilei, cuvântul de învățătură a ilustrat importanța organelor de relaționare cu lumea (văz, auz, grai, simțire) pentru echilibrul duhovnicesc al fiecărei persoane. 
   Pilda vieții Sfintei Macrina, astăzi pomenită, este o întărire a puterii sfințitoare a credinței asupra folosirii corecte a organelor trupului. Sfânta Macrina, la sfârșitul vieții, și-a arătat credința astfel: cu puțin înainte de ceasul ieșirii sufletului ei, s-a rugat Domnului: „Stăpâne Atotputernice Doamne, Care dai odihnă trupurilor noastre prin somnul morții pentru o vreme, Tu iar le vei scula pe ele la buciumul cel de apoi. Iartă-mi mie păcatele, Stăpâne Doamne lisuse Hristoase, și dă-mi cu suflet curat să ies înaintea Ta din acest trup stricăcios, dăruiește-mi mie ca sufletul fără de păcat să se înalțe, ca tămâia înaintea Ta." După aceea s-a însemnat cu semnul Sfintei Cruci pe frunte, ochi, față și inimă, și și-a dat sufletul.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator