Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucura-te, ceea ce ne hrănesti cu pâinea vieții
Pr Gabriel Toma: 13-07-2015 10:10:20 in Misiune
     Duminică,  12 iulie 2015, la serbarea Icoanei Maicii Domnului „Prodromița”, glasurile îngerești și omenești s-au îmbrățișat în biserica parohială, spre a o lăuda cu vrednicie pe cea care  după  așezământul Fiului său este maică a credincioșilor Lui și care „s-a arătat ca o țarina dulce, din care, mâncând, avem hrană veșnică și nestricăcioasă”
   Mulțumitori fiind pentru darul recoltelor îmbelșugate, ne-am ridicat glasul și am zis :„noi, pamântești fiind, te rugăm, Fecioară Preacurată: arată puterea Ta asupra secerișului țarinilor și câmpurilor noastre, și toate grânele să prisoseasca spre mângâierea noastră, a celor ce cântăm lui Dumnezeu: Aliluia”.*


*- Acatistul Maicii Domnului - Sporitoarea grânelor

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator