Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ia aminte la la citit, la îndemnat, la învățătură (V)
Administrator: 12-03-2018 02:19:37 in Misiune
  Îmbrățișarea la scară mare a psalmilor de către primii creștini și înrădăcinarea lor globală în cultul creștin, în așa măsură prezentă până azi, indică faptul că psalmii sunt nu doar un reper de ancorare în spiritualitatea biblică ci chiar o parte însemnată a revelației actualizată în Legea Nouă, lucru vizibil şi în faptul că în intregul Nou Testament, din cele 283 citate ale Vechiului Testament, 116 sunt din Psalmi.
 
Vineri seară, 9 martie 2018, în biserica parohială s-au citit ultimele două catisme ale Psaltirii precum şi acatistul Sf 40 de Mucenici.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator