...peste cei drepţi ca şi peste cei nedrepţi
Administrator: 09-10-2017 09:52:04 in Misiune

El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. (Mt 5, 45)

După o vară și un început de toamnă foarte secetoase, în care brazdele pământului se uscaseră într-atât că semințele încredințate pământului „stăteau ca în sac”, sâmbătă și duminică (7-8 octombrie 2017) s-a revărsat asupra Bărăganului, ca o binecuvântare lichidă, un val de foarte consistente precipitații (în zona noastră cumulându-se peste 80 mm de precipitații, adică peste 80l/m2), ca răspuns la rugăciunile și invocările milei cerești, rostite în această perioadă de toți ostenitorii pământului.
  Ca o smerită și îndatorată mulțumire, duminică, după Sfânta Liturghie s-a săvârșit în biserica parohială  Te Deum de mulțumire pentru binefacerile trimise asupra noastră.