Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Împreună cu sfinții pe calea postului (VII)
Pr Gabriel Toma: 10-08-2017 11:59:17 in Misiune
       Slujirea rugătoare în timpul postului a continut și miercuri, 10 august 2017, când în biserica parohială s-a citit acatistul Sf Gherman din Alaska. Învățăturile sale duhovnicești adresate celor ce stăteau în latura și umbra morții din nordul Lumii Noi, prin care i-a transformat în frați de credință ortodoxă cu noi toți, sunt grăitoare pentru fiecare dintre noi:
  • Creştinul este un luptător, care se luptă să treacă printre oştile nevăzuţilor vrăjmaşi către cereasca sa casă”
  • „Creştinul trebuie să trăiască întru nădejde şi bucurie, şi să nu ia aminte la deznădejdea care-l copleşeşte. Pentru aceasta e nevoie de scutul credinţei”
  • „Nu suntem zguduiţi numai de valurile mării, ci noi suferim şi călătorim prin mijlocul acestei lumi amăgitoare şi învolburate, făcându-ne drum spre casa noastră cea cerească”

    Învățătura a avut ca temei un cuvânt al Sfântului Vasilie cel Mare despre împlinirea poruncilor.
Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator