Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Împreună cu sfinții pe calea postului (IV)
Pr Gabriel Toma: 05-08-2017 11:27:14 in Misiune
    În vinerea primei săptămâni a postului Adormirii Maicii Domnului, 4 august 2017, făcându-se pomenirea celor 7 tineri din Efes, s-a cântat canonul mucenicilor, completat cu rugăciunea din Agheasmatar, asupra credincioșilor, în care sunt pomeniți tinerii martiri ca mijlocitori și rugători pentru sănătatea sufletească și trupească a creștinilor.
     Partea învățătorească a cuprins un text al Sfântului Vasile cel Mare, în care trata conceptul „carpe diem” în contextul lucrării mântuirii.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator