Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Singurătatea vârstnicilor, căi pastorale
Administrator: 07-07-2017 07:45:28 in Misiune

Mi-e sufletul tare greu încercat

De anii grei și singurătatea vieții.

Un gol mens stă în jurul meu

Nu am cu cine vorbi, cui a mă plânge,  

Când inima mă doare atât de tare!

Unde să mă duc? Ce să mai fac?

Viața mea nu mai are nicio valoare...

           Ana Gheorghe, enoriașă


 Contribuția slujitorului Bisericii la viața persoanelor vârstnice este de o covârșitoare însemnătate. Prin discuții și prin prezența sa plină de dragoste, preotul îi va întări bătrânului sentimentul siguranței și îi va orienta totodată interesul și activitatea psihică spre creșterea sa continuă în Hristos. În acest mod, prin rugăciune, prin studiu continuu, prin cultivarea interioară, și, mai ales, prin participarea la Tainele Bisericii, anii bătrâneții vor fi cei mai fericiți și, cu adevărat, cei mai productivi din viața omului, ani în care, departe de felurite responsabilități și de grija lumească, persoana va trăi în mod mai profund frumusețea voii dumnezeiești și inexprimabila bucurie a prezenței Domnului. ( Stavros Baloyannis, Psihologie pastorală)Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator