Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pomenirea verhovnicilor apostoli
Administrator: 06-07-2017 07:01:02 in Misiune

 Praznic de veselie a strălucit marginilor astăzi, întru tot cinstită pomenirea înțelepților și mai-marilor apostoli, a lui Petru și a lui Pavel. Pentru aceasta și Roma se bucură săltând în cântări și laude. Să prăznuim și noi fraților, această preacinstită zi cu laude, zicând: Bucură-te, Petre apostole, și de aproape prieten al învățătorului tău, Hristos Dumnezeul nostru. Bucură-te, Pavele,al tuturor prieten și al credinței propovăduitor, și al lumii învățător. Însoțire sfântă aleasă, ca cei ce aveți îndrăznire, pe Hristos Dumnezeul nostru rugați-L să mântuiască sufletele noastre.

 În ziua încununării pentru ostenelile propovăduirii credinței verhovncilor apostoli Petru și Pavel, 29 iunie 2017, sinaxa liturgică din biserica parohială s-a desăvârșit prin comuniune euharistică a celor ce au imitat postul și lucrările duhovnicești ale mai marilor apostolilor.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator