Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
El vindecă şi ochii orbilor, dar luminează şi minţile
Administrator: 05-07-2017 03:26:51 in Misiune

  Sfântului Chiril al Ierusalimului spune în catehezele baptismale că, „în limba ebraică, Iisus înseamnă Mântuitor, iar în limba greacă Iisus înseamnă Cel Care vindecă. De fapt, El este doctorul sufletelor şi al trupurilor şi tămăduitorul celor ţinuţi de duhurile rele. El vindecă şi ochii orbilor, dar luminează şi minţile. El este doctorul şchiopilor, dar îndreaptă şi picioarele păcătoşilor spre pocăinţă” (Cateheze baptismale X, 13). În boală,  o importantă mângâiere o are faptul de a ști și a simți că nu ești singur, că Însuși Hristos are umărul sub crucea ta, că El suferă împreună cu tine sau, mai bine zis, că El suferă în tine, El, care a asumat suferința lumii până la capăt.

 Știind această mare taină a credinței, în ultimele zile ale Postului Sfinților Apostoli, luni și marți, 26- 27 iunie 2017, preotul paroh a vizitat pe enoriașii nedeplasabli cărora le-a dus veste bună de grijă pastorală, de comuniune în rugăciune și în Sfintele Taine, spre tămăduire a trupului și a sufletului. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator