Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Moșii, în toate „țările” locuite de români
Administrator: 04-06-2017 09:17:33 in Misiune

 Moşii, strămoşii, arată vechimea neamului și legătura de solidaritate dintre urmași cu înaintașii lor, care sunt trecuți din această lume. Legătura acestei iubiri se manifestă prin rugăciune și pomenire a celor adormiți, la biserică și cimitir, dar și împărțirea de daruri în numele lor. Împărțirea de mâncare în vase de lut, mărturisește credința în împlinirea blestemului în care toată firea omenească este părtașă „pământ ești și în pământ te vei întoarce!” dar și nădejdea  „că ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, în ceruri.”

„Această pomenire și jertfă care constă mai cu seamă în trimiterea de bucate și băuturi precum și a unor obiecte pentru mâncare și băutură, pe la vecini, la neamuri, și mai ales la copii sărmani de sufletul morților, se numește pretutindeni în toate țările locuite de români Moși. Cuvântul  “moşi” vine de la “strămoşi”, şi se referă la persoanele trecute la cele veşnice. ” (S. F. Marian, Înmormântarea la români)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator