Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Misiune în filia Valea Rusului
Administrator: 15-05-2017 07:20:16 in Misiune

 Vineri, 12 mai 2017, fiecare familie de creștini din Valea Rusului a fost cercetată în privința manifestărilor prozelitiste (vizite și oferire de tracturi).

  Discuțiile purtate cu credincioșii, prezentarea și oferirea numărului special al foii parohiale Apa cea Vie și analiza perspectivei postmoderne în care sectele căuta să-şi găsească o legitimizare, pretinzând că deţin un adevăr vechi care trebuie astăzi redescoperit și transmis celorlalți, au evidențiat faptul că deși creștinii sunt conştienţi de faptul că trăiesc într-o lume a libertăţii, aceasta nu trebuie înţeleasă în sensul unui abuz şi a unei domnii a iresponsabilităţii. Prozelitismul agresiv practicat de unele religii sau secte trebuie respins ca ceva dăunător. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator