Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Dar și binecuvântare din Lida
Administrator: 24-04-2017 11:08:10 in Misiune
  Credincioasa Mirela, fiică duhovnicească a parohiei noastre, întoarsă din hagialâc (pelerinaj în Țara Sfântă) a oferit comunității noastre un semn al trecerii și rugăciunii la biserica Sfântului Gheorghe din Lida, agheasmă și ulei din candelă.
  Dupa cum se stie, la inceputuri, bisericile se zideau pe mormintele martirilor; urmând această practică, Biserica din Lida și-a înălțat lăcaș de rugăciune chiar pe locul în care a fost înmormantat Sfântul Mare Mucenic Gheorghe
  Biserica aceasta păstrează mormântul Sfântului Gheorghe și o parte din sfintele sale moaște.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator