Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfânta și Marea zi Vineri: propter nimiam caritatem
Administrator: 16-04-2017 09:00:49 in Misiune
 Când Te-a pogorât de pe lemn, mort, cel din Arimateea pe Tine, viaţa tuturor, cu smirnă şi cu giulgiu Te-a înfăşurat, Hristoase, şi cu dragoste s-a îndemnat a săruta, cu inima şi cu buzele, trupul Tău cel nestricat. Însă fiind cuprins de frică, se bucura strigînd către Tine: Slavă smereniei Tale, Iubitorule de oameni. 
 Sărutând, și noi, aidoma celui cu bun chip de credincioşie, rănile prin care am fost Răscumpărați, suntem uimiți de ceea ce a facut Dumnezeu pentru noi: "propter nimiam caritatem" (din iubirea Sa mare, excesivă)! 
 Contextul liturgic în care creştinii au venerat icoana coborârii de pe cruce a fost Vecernia pentru Marea Sâmbată, când s-a depus in mijlocul bisericii, spre venerare, sfântul Aer.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator