Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfânta si Marea zi Vineri: Ceasurile Împărăteşti
Administrator: 16-04-2017 08:41:20 in Misiune
 Astăzi s-a spînzurat pe lemn Cel ce a spânzurat pământul ape. Cu cunună de splnl S-a încununat Împăratul îngerilor. Cu porfiră mincinoasă s-a îmbrăcat Cel ce îmbracă cerul cu nori. Lovire peste obraz a luat Cel ce a slobozit în Iordan pe Adam. Cu piroane s-a pironit mirele Bisericii. Cu suliţă s-a împuns Fiul Fecioarei. Închinămu-ne patimilor Tale, Hristoase! Arată-ne nouă şi slăvită învierea Ta. 
  Fiind una din zilele de peste an în care Ceasurile liturgice au o rânduială "împărătească", vineri, 14 aprilie 2017, biserica parohială şi-a deschis uşile pentru rugăciune din zorii zilei. Candelele luminând Sfânta Cruce, florile depuse de credincioşi, Evangheliarul deschis în mijlocul bisericii, smirna ce îmbălsăma atmosfera de piozitate, au creat un cadru duhovnicesc în care, citindu-se în paralel textele profețiilor despre Mântuitorul şi împlinirea lor în Iisus Hristos, am conştientizat mai mult ideea cheie a Evangheliei: Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea... 
 În timpul acestei ceremonii, la Ceasul al IX- lea, copiii comunității au primit Taina Euharistiei. Ca mângâiere trupescă pentru postire și rugăciune, pentru răbdare şi cumințenie, toți cei împărtăşiți au primit dulciuri de post.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator