Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Denia Duminicii Floriilor
Administrator: 10-04-2017 11:28:03 in Misiune
 Prima denie a Săptămânii Mari s-a desfășurat în biserica parohială în seara Floriilor, 9 aprilie 2017. La această slujbă deosebită a anului liturgic au fost invitați să participe credincioșii ca la o a doua treaptă de înălțare a postirii. În primele 40 de zile, culminând cu Floriile, a fost timp pentru asceză și împroprierea virtuților, iar în Săptămâna Mare, culminând cu Sfintele Paști, e timp potrivit să stăm alături de Domnul Iisus, să mărturisim pe față credința, dragostea și recunoștința pentru sângele vărsat pentru noi, după cuvântul Sfântului  Apostol Toma (Ioan 11, 16) în concordanță cu cântarea de la slujbă: 
 Mergînd Domnul spre Patima cea de bunăvoie, a zis Apostolilor pe cale: Iată ne suim în Ierusalim, şi se va da Fiul Omului, precum scrie pentru Dînsul. 
 Să venim dar şi noi cu gînduri curate, să mergem împreună cu Dinsul şi împreună să ne răstignim.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator