Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Osana ! Dumnezeul nostru, slavă Ție.
Administrator: 10-04-2017 07:15:23 in Misiune
 Cântările liturgice, preluând din Evanghelia Sfântului Ioan explicația întâmpinării fasuoase a Domnului, de către popor, la intrarea în Ierusalim, pentru patima cea de bunăvoie, pun împreună minunea învierii lui Lazăr și exclamațiile entuziaste  ale poporului:
    Cu şase zile mai înainte de Paşti, s-a auzit glasul Tău, Doamne, întru adâncurile iadului ; pentru aceasta şi pe Lazăr cel mort de patru zile l-ai înviat. Iar pruncii evreieşti strilgau : Osana ! Dumnezeul nostru, slavă Ție.

 Participând în mod tainic la aceste evenimente ale ultimilor zile pământești ale Domnului, în biserica parohială, poporul ortodox, ținându-se strâns de însoțirea Mântuitorului, a participat sâmbătă seara și duminică dimineața ( 8- 9 aprilie) la vecernie, litie, utrenie și Liturghia praznicală- rânduieli liturgice prin care, ca o poartă în timp, suntem făcuți a fi martori și participanți la evenimentele mântuitoare. Ca semn al însoțirii Domnului, fiecare creștin a primit binecuvântate stâlpări și ramuri de copaci, prevestitoare ale Învierii.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator